دسته‌بندی نشده

پلى به گذشته؛ افتضاح مثل جام جهانى 2002؛ رويداد بزرگى كه به لطف كره جنوبى، رسوايى تاريخى شد

7


17 سال گذشت اما انگار همین دیروز بود که کره جنوبی برای رسیدن به مراحل پایانی جام جهانی 2002، دست به هر کاری زد؛ در این راه، ایتالیای پر ستاره تراپاتونی و اسپانیای جذاب کاماچو قربانی شدند و حالا کره جنوبی در مقابل ایران، مدعی فوتبال زیبا و پاک است!
طرفداری- عجيب مثل وقتى كه كره جنوبى مدعى فوتبال پاک و شرافتمندانه باشد و ايران را به تمارض و فوتبال کثیف متهم كند؛ در آستانه دیدار دوستانه کره جنوبی و ایران، انتشار کلیپی غیرحرفه ای در مورد تیم ملی ایران، حواشی زیادی به دنبال داشته است. جالب اینکه در اکثر قسمت های این کلیپ، اثری از بازیکنان ایرانی دیده نمی شود اما هدف مشخص است؛ پاک، با شکوه و زیبا جلوه دادن فوتبال کره جنوبی در مقابل ایران!

هر چند شرکت سازنده این کلیپ، ضمن عذرخواهی از فدراسیون فوتبال ایران، آنرا از روی سایت خود حذف کرده است اما نمی توان به راحتی از چنین اقدامی گذشت. خوشبختانه حافظه تاريخى هواداران فوتبال هنوز ضعيف نشده است، به خصوص اگر ماجرا مربوط به رويداد مهمى چون جام جهانى باشد و به خصوص اگر مشخصا به رسوایی جام جهانى 2002 پيوند بخورد؛ لكه ننگى كه تا ابد بر پيشانى فيفا و كره جنوبى باقى خواهد ماند؛ حالا همين كره جنوبى با اين عقبه سياه، ايران را به فوتبال ناپاک متهم مى كند كه البته دليلش برای همگان مشخص است؛ 8 سال ناكامى مطلق مقابل ايران و ناتوانى در زدن حتى يک گل پس از 5 بازی.

17 سال گذشته است اما هنوز چشم هاى خمار بایرون مورنوی اکوادوری و چهره جمال قندور مصری را فراموش نكرده ايم؛ هنوز بهت كاسياس و خنده تلخ توتى مقابل چشمانمان است؛ هنوز مشت تراپاتونى به ديوار شيشه اى نيمكت و چهره برافروخته کاماچو در خاطرمان است.
هنوز به ياد مى آوريم كه در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی 2002، گل توماسى مقابل کره جنوبی آفسايد نبود؛ به خاطر داریم که مدافع كره جنوبی به عمد جاى توپ سر مالدينى را شوت كرد و البته كه توتى قصد تمارض در آن فرصت ايده آل را نداشت و در نهايت پنالتى مسلمى كه به اخراج او منجر شد. سر شکسته و صورت خونین فرانچسکو کوکو نیز به فراموشی سپرده نمی شود. کره جنوبی با گل طلایی آن یونگ هوان که در آن زمان بازیکن پروجا بود، راهی مرحله بعد شد. در مقابل این ناعدالتی بزرگ، تنها کاری که از دست ایتالیایی ها برمی آمد این بود که به هوان اجازه بازگشت به ایتالیا را ندهند و او از پروجا اخراج شد؛ و در نهایت بایرون مورنو که چند سال بعد به جرم قاچاق مواد مخدر، دستگیر شد تا بتوان پیش بینی کرد در سال 2002 هم اشتباهات داوری او، چندان غیرعمدی نبوده است.

هنوز دو گل سالم اسپانيا مقابل کره جنوبی در مرحله یک چهارم نهایی هم فراموش نشده است؛ گل اول به دلیل خطای بازیکنان اسپانیا مردود شد درحالیکه کسی در شلوغی محوطه جریمه، علت این تصمیم جمال قندور را متوجه نشد و گل دوم که شاهکار داوری تاریخ جام جهانی بود. ضربه سر فرناندو مورینتس و گلی که مردود شد چون داور اعلام کرد خواکین، توپ را از بیرون زمین سانتر کرده است. کره جنوبی در ضربات پنالتی، اسپانیا را شکست داد و به جمع 4 تیم پایانی جام جهانی رسید.

اینقدر صعود کره جنوبی به نیمه نهایی پر حرف و حدیث بود و غیرقابل تحمل بود كه اسپانيا و ايتاليا قبل از بازى نیمه نهایی کره جنوبی-آلمان در اقدامى تاريخى طرفدار رقيب ديرينه خود، آلمان بودند؛ انگار نگاه كل جهان به كان، بالاک و كلوزه بود تا ميزبان نچسب جام جهانى پس از قربانى کردن دو تيم مدعى سرانجام حذف شود؛ انگار بالاک كه گل زد، لحظه بازپس گیری حق اسپانيا و ايتاليا و اجراى عدالت در فوتبال بود؛ ناعدالتى كه هرچند دير اما سرانجام با گل بالاک متوقف شد؛ پس از این بازی، به غیر از مردم کشور میزبان، کمتر کسی بود که ناراحت باشد؛ و در نهایت تركيه كه با پیروزی 3-2 مقابل کره جنوبی در رده بندی، کار میزبان پر حاشیه جام جهانی را یکسره کرد. با این اوصاف کره جنوبی نمی تواند مدعی ارائه فوتبال زیبا و عادلانه باشد چون اتفاقات جام جهانی 2002 تا ابد فراموش نخواهد شد.

تصاویری از دیدار کره جنوبی-ایتالیا در جام جهانی 2002

 

 

تصاویری از دیدار کره جنوبی-اسپانیا در جام جهانی 2002

هر روز با گلچینی از بهترین خبرها و مطالب از سراسر اینترنت در خدمت شما هستیم . برای مشاهده مطالب هر روز به سایت ما سر بزنید .

برای پیش بینی بازی های فوتبال به صورت رایگان و برنده شدن جوایز میلیونی روی لینک زیر کلیک کنید .
www.1xiran55.com