قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

پرونده روز؛ برگزاری مزایده جذب اسپانسر چه کمک شایانی به استقلال و پرسپولیس خواهد کرد؟

بررسی خریدهای بزرگ منچستریونایتد در شش سال اخیر؛ آیا خرید ستاره کارساز بوده است؟
ژوئن 8, 2019
تیم جدید آقای خاص همه را شوکه کرد
ژوئن 9, 2019

پرونده روز؛ برگزاری مزایده جذب اسپانسر چه کمک شایانی به استقلال و پرسپولیس خواهد کرد؟


فیلتری که می‌تواند مؤثر واقع شود!
طرفداری- استقلال و پرسپولیس، به عنوان دو تیم دولتی همواره درگیر مسائل و مشکلات مالی بوده‌اند و این فصل این معضل ابعاد وسیع‌تری نیز به خود گرفته است. در این اثنا، اسپانسرهای دو تیم نیز به قول خود متعهد نیستند و این امر مشکل را دوچندان خواهد کرد.

در حالی که اکثر تیم‌های مدعی کار نقل و انتقالاتی خود را آغاز کرده‌اند، استقلال و پرسپولیس همچنان اندرخم یک کوچه هستند. پرسپولیس برای تهیه مبلغ طلب برانکو ایوانکوویچ به دنبال تأمین منابع مالی است و استقلال نیز برای استخدام سرمربی خارجی خود امروز و فردا می‌کند. در چنین شرایطی عدم انجام تعهدات از سوی اسپانسر، مشکل را دو چندان کرده است. احمد سعادتمند، رئیس هیئت مدیره باشگاه استقلال دراین باره می‌گوید:

از اسپانسر باشگاه ۲ سررسید داشتیم که جمع این ۲ فقره می‌شود ۱۶ میلیارد. در تاریخ ۹۸/۵/۱ هم ۸ میلیارد تومان سررسید بعدی است که جمع این مبالغ باید از اسپانسر به باشگاه برسد و جای تاسف است که هیچ گونه ضمانت بانکی نداریم و با توجه به اینکه در حال حاضر یک موسسه دولتی هستیم سال جدید حتما اسپانسرینگ باشگاه رو از طریق مزایده انجام خواهیم داد تا هم عاشقان استقلال بیایند و هم کارهای قانونی را دقیقا رعایت کرده باشیم.

البته که جای تعجب است چگونه باشگاه‌های دولتی مانند پرسپولیس و استقلال برای جذب اسپانسر مزایده‌ای برگزار نمی‌کنند اما همین پیشنهاد سعادتمند را باید به عنوان یکی از معدود راه‌حل‌های مثبت به فال نیک گرفت و جنبه عملی به آن بخشید. 

اما با برگزاری مزایده چه سودی به استقلال و پرسپولیس خواهد رسید؟

ابتدا مفهوم مزایده را با یکدیگر مرور خواهیم کرد. مزایده به درخواستی از سوی مزایده‌گذار اطلاق می‌شود که با بیشترین قیمت پیشنهادی، عمل یا کالایی را به مزایده‌پذیر محول می‌کند. تمامی دستگاه‌های دولتی می‌توانند با انجام مزایده، امور خود را به دیگر شرکت‌ها واگذار کنند و استقلال و پرسپولیس نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

یکی از ارکان اصلی مزایده ارائه ضمانت‌نامه بانکی از سوی واحد تجاری شرکت کننده در مزایده است. بانک‌ها برای در اختیار گذاشتن ضمانت‌نامه شرایط خاصی دارند که به خودی خود به دستگاه دولتی نیز کمک خواهد کرد:

تأیید اعتبار مالی واحدهای تجاری حاضر در مزایده از سوی بانک صادرکننده ضمانت‌نامه

به واحد تجاری که حتی یک تن از اعضای هیئت مدیره آن چک برگشتی داشته باشد تا زمانی که چک مربوطه رفع اثر نشود به هیچ عنوان ضمانت‌نامه بانکی تعلق نخواهد گرفت.

بانک عامل فقط به میزان سقف مورد تأیید خود به واحدهای تجاری ضمانت‌نامه ارائه خواهد کرد. فرض را بر آن می‌گیریم که مبلغ اولیه برآورد مزایده از استقلال و پرسپولیس 300 میلیارد ریال باشد و 10 درصد به عنوان تضمین از مزایده‌پذیران ضمانت‌نامه گرفته شود. بنابراین واحد تجاری مربوطه باید در نزد بانک به میزان بیش از 30 میلیارد ریال اعتبار اخذ ضمانت‌نامه داشته باشد.

خاصیت رقابت‌پذیری

مزایده لزوماً باید با شرکت حداقل 3 واحد تجاری انجام شود و اگر کمتر از این میزان در آن شرکت بکنند لغو و تجدید خواهد شد. بنابراین فرمایشی بودن و سفارشی بودن واحدهای تجاری در این عمل کمتر به چشم خواهد خورد.

خاصیت نقدشوندگی

دستگاه دولتی هر زمان که تشخیص دهد واحد تجاریِ برنده مزایده نمی‌تواند وار مرحله عقد قراداد شود، می‌تواند ضمانت‌نامه بانکی را به اجرا گذشته و مبلغ تضمین را ضبط کند.

تشخیص اهلیت و عدم اهلیت

پیشنهادهای واحد‌های تجاری در پاکت‌های الف، ب و ج به دست دستگاه‌های دولتی خواهند رسید. پاکت الف حاوی ضمانتنامه و پاکت ج حاوی اطلاعات پیشنهاد قیمت است. در پاکت ب معمولاً از واحدهای تجاری تقاضای ارائه اسناد مثبته شرکت در مزایده مطرح خواهد شد که رزومه شرکت و گواهی تأیید صلاحیت  نیز جزو آن خواهد بود. بنابراین واحد تجاری را می‌توان به خوبی از نظر اهلیت یا عدم اهلیت شرکت در مزایده مورد بررسی قرار داد.

همچنین در صورتی که شرکتی قادر نباشد ضمانتنامه بانکی اخذ کند باید کل مبلغ تضمین را به حساب دستگاه دولتی واریز نماید و این مبلغ تضمین تا زمان بازگشایی پاکت‌های مزایده و در صورت برنده شدن تا زمان عقد قرارداد در اختیار دستگاه دولتی باقی خواهد ماند.

با مشخص شدن برنده مزایده، فرآیند عقد قرارداد با وی انجام خواهد شد و پس از عقد قرارداد ضمانت‌نامه بانکی برای ابطال به واحد تجاری عودت داده می‌شود اما واحد تجاری مکلف است ضمانت‌نامه دیگری تحت عنوان حسن انجام کار به دستگاه‌ دولتی ارائه نماید که تا پایان مدت قرارداد در اختیار دستگاه دولتی باقی خواهد ماند و به محض عدول واحد تجاری از تعهدات خود، ضمانتنامه ضبط و مبلغ آن دریافت خواهد شد.

به طور کلی با توجه به فیلترهای موجود در مزایده، دستگاه‌های دولتی از جمله استقلال و پرسپولیس با اطمینان خاطری اسپانسر خود را انتخاب خواهند کرد و شاید دیگر شاهد چنین بی‌نظمی‌های مالی از جانب اسپانسرهای این دو تیم نباشیم.

هر روز با گلچینی از بهترین خبرها و مطالب از سراسر اینترنت در خدمت شما هستیم . برای مشاهده مطالب هر روز به سایت ما سر بزنید .

برای پیش بینی بازی های فوتبال به صورت رایگان و برنده شدن جوایز میلیونی روی لینک زیر کلیک کنید .
www.1xiran44.com