دسته‌بندی نشده

ملتی که تاریخ نخواند محکوم به تکرار تاریخ است….(قسمت دوم)

556


 
بخش دوم :عهدنامه ترکمنچای
مناطقی که به رنگ صورتی نشان داده شده است ،مناطقی بود که جز سرزمین ایران بود که پس از عهدنامه گلستان و شروع جنگهای سه ساله ایران و روسیه ،باشکست ایران و تحمیل کردن عهدنامه ترکمنچای این مناطق از ایران جدا وبه روسیه واگذار شد.💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎💎
چگونگی برقراری عهدنامه ترکمنچای:👇👇👇👇👇👇👇
پس از عهدنامه ننگین گلستان ،دوره دوم جنگهای ایران وروسیه و با شعله ور شدن خشم مردم ایران و دولت قاجار آغاز شد،دراین زمان عباس میرزا فرمانده سپاه ایران عازم گنجه شد و دراین منطقه سنگر گرفت از طرفی ایوان پاسکویچ فرمانده سپاه روسیه خود را به این منطقه رساند ابتدا عباس میرزا به دلیل برخی آشفتگیها درسپاه ایران خواست تاجنگی اتفاق نیفتد ولی این تلاشها بی فایده بود تا جنگ بین سپاه ایران و روسیه درگرفت درپایان سپاه روسیه فاتح میدان شد و به سمت آذربایجان حرکت نمود وتبریز را تصرف کرد و پس از آن تا روستای ترکمنچای درجاده قدیم زنجان به تبریز امروزی پیشروی کرد ،عباس میرزا خواست تا جلوی سپاه وحشی روس را بگیرد ولی بلز شکست خوردو این بار نمیخواست تبریز را ازدست بدهد واز طرفی ایوان پاسکوویچ که خود را مغرور و فاتح می دید تهدید کرد که اگر تا پنج روز تکلیف صلح مشخص نشود عازم تهران خواهد شد.
سرانجام عباس میرزا صلح را قبول کرد ودر روستای ترکمنچای میانه در جاده قدیم زنجان به تبریز قرارداد ترکمنچای در اول اسفند سال ۱۲۰۶به امضای ابوالحسن شیرازی وآصف الدوله نماینده ایران و ایوان پاسکویچ نماینده روسیه رسید.
طبق این قرار داد مناطق ارمنستان ،نخجوان (تکه دوم جمهوری آذربایجان امروزی)،بخش دیگری از تالشستان (جمهوری آذربایجان امروزی) از ایران جدا و به روسیه واگذار گردید.و بدین ترتیب تمامی مناطق شمال رود ارس ازایران برای همیشه جدا گردید.
#روسیه#آذربایجان#باکو#آران#ایروان#ارمنستان#ایران #تاریخ_ایران#تاریخ#تالشستان#ترکمنچای#قاجار
 

هر روز با گلچینی از بهترین خبرها و مطالب از سراسر اینترنت در خدمت شما هستیم . برای مشاهده مطالب هر روز به سایت ما سر بزنید .

برای مشاهده ادامه مطلب روی لینک زیر کلیک کنید

برای پیش بینی بازی های فوتبال به صورت رایگان و برنده شدن جوایز میلیونی روی لینک زیر کلیک کنید .
www.1xiran55.com