آموزش

مروری بر زندگی حرفه ای دیگو مارادونا ؛ پسر طلایی آرژانتین

مارادونا
6

زمانی که از برترین های تاریخ ورزش فوتبال سخن به میان می آید، لیست بلند بالای برترین های جهان در نهایت به دو نام ختم می شود: اسطوره برزیلی فوتبال، پله و دیگری کسی که به اون پسر طلایی می گویند یعنی، دیگو مارادونا.

زمانی که مهارت ها و دستاوردهای فردی و تیمی مدنظر قرار می گیرد، انتخاب یکی از بین این دو، امری تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد.

به همین دلیل است که جایزه برترین بازیکن قرن فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا به هردو اسطوره اهدا شده است. البته که یک پسر طلایی دیگر نیز از کشور آرژانتین وجود دارد که لیونل مسی است.

این بحث که کدام یک برترین است را شاید بتوان با در نظر گرفتن این نوشتار به آن پی برد.

در کشور آرژانتین، مارادونا همیشه فراتر از یک قهرمان ورزشی بوده است؛ مردم او را یک چهره الهی می دانند. نشریه Houston Chronicle به خوبی مارادونا را تشریح می کند: “او مجموعه ای از روح ورزشکاری مایکل جوردن، قدرت بیب راث و شکست ناپذیری مایک تایسون را دارا بود.

در کشوری که اتفاقات اجتماعی ناگوار زیادی را پشت سر گذاشته و چندین و چند دیکتاتوری نظامی را به خود دیده، ال دیگو به سمبلی برای امید و بتی برای میلیون ها نفر تبدیل شده است.”

لقب “El Pibe de Oro” یا “پسر طلایی”، سنت های کهن آرژانتینی را در خود نهفته دارد. جاناتان ویلسون در کتاب “فرشتگانی با صورت های کثیف”، کلمه Pibe را اینگونه تشریح می کند:

“خارپشتی که با افسون و حیله گری، راه خود را در زندگی باز کرده و به جلو حرکت می کند” و در ورزش فوتبال، این کلمه این معانی را می دهد: “رها از مسئولیت، تقریبا با انگیزه، هیچگاه به بلوغ و بزرگسالی نرسیدن.”

زندگی نامه حرفه ای دیگو مارادونا

مارادونا

دیگو مارادونا در ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ به عنوان فرزند چهارم توتا و چیتوری مارادونا متولد شد و در ویا فیوریتو در نزدیکی بوئنوس آیرس و در شرایط فقر رشد کرد. در سن ۳ سالگی، دیگو برای تولدش از یکی از بستگان یک توپ فوتبال هدیه گرفت که باعث شد از همان ابتدا، توپ به یکی از بهترین دوستانش بدل شود.

استعداد فوق العاده او از همان سال های کودکی نمایان بود. مارادونا زمانی که ۸ ساله بود برای انجام تست به باشگاه آرژانتینیوس جونیورز رفت.

زمانی که مربیان باشگاه مهارت های او را با توپ فوتبال دیدند، از او کارت شناسایی اش را طلب کردند، زیرا باور نمی کردند که این کودک استثنایی، تنها ۸ سال داشته باشد!

زمانی که بر همگان ثابت شد که مارادونا دروغ نمی گوید، مربیان تمام تلاش خود را برای پرورش و پیشرفت این نابغه کوچک به کار گرفتند.

این اعجوبه، حتی پیش از آغاز دوران بازی خود در تیم اصلی و بزرگسالان نیز در کانون توجهات قرار داشت: به عنوان مثال، زمانی که آرژانتینیوس جونیورز بازی داشت، مارادونا در بین دو نیمه با توپ حرکات نمایشی انجام می داد و استعداد و مهارت های خود را به همگان نشان می داد.

شهرت او کم کم فراگیر شد و به یک برنامه تلویزیونی نیز راه یافت که در آن با توپ و میوه پرتقال، حرکات نمایشی انجام می داد.

در سن ۱۵ سالگی، مارادونا اولین بازی رسمی خود را برای تیم بزرگسالان آرژانتینیوس جونیورز انجام داد و تبدیل به جوان ترین بازیکنی شد که در رقابت های سطح اول فوتبال کشور آرژانتین به میدان می رود.

چند ماه بعد، وی در دیداری دوستانه مقابل مجارستان، اولین بازی ملی خود را نیز به همراه آرژانتین تجربه کرد. این دیدار در اوایل سال ۱۹۷۷ انجام شد، یعنی یک سال پیش از رقابت های جام جهانی که با میزبانی آرژانتین برگزار شد.

سزار لویز منوتی، سرمربی وقت تیم ملی آرژانتین در نهایت تصمیم گرفت نام مارادونا را از لیست نهایی تیم ملی برای شرکت در جام جهانی خط بزند که این کار موجب ناراحتی عمیق اعجوبه جوان شد.

مارادونا ۵ سال را در باشگاه آرژانتینیوس جونیورز سپری کرد و در ۱۶۶ بازی برای این تیم، موفق به ثبت ۱۱۶ گل شد. در طی همین سال ها بود که وی با کلاودیا ویافانیه آشنا شد، فردی که چند سال بعد با او ازدواج کرد.

زمان جدایی از این باشگاه آرژانتینی فرا رسید و این بازیکن چندین گزینه متفاوت پیش روی خود می دید که هر یک مبالغ خوبی به او پرداخت می کردند. اگرچه ریورپلاته پول بیشتری پیشنهاد داده بود،

اما مارادونا تصمیمش را گرفته بود؛ او دوست داشت برای بوکاجونیورز بازی کند، تیمی که از دوران کودکی هوادارش بود. یکی از رویاهای او با قهرمانی به همراه بوکاجونیورز در همان فصل، به حقیقت بدل شده بود.

 

برای ورود به سایت وان ایکس بت روی لینک زیر کلیک کنید:

www.1xiran55.com