دسته‌بندی نشده

مروری بر داستان بروسیا دورتموند 19-2018؛ با آن آغاز فوق‌العاده، انتظار این کابوس نمی‌رفت!

187


داستان یک فصل پر فراز و نشیب؛ از یک کریسمس عالی برای دورتموند تا تابستانی حسرت‌بار.
طرفداری- پس از گذشت یک سال فاجعه‌بار، بروسیا دورتموند فصل 2018/19 را فوق‌العاده آغاز کرد. نمایش‌های دورتموند فاوره در نیم‌فصل اول باعث شد تا از این تیم به عنوان یکی از بهترین‌های اروپا یاد شود اما به یک‌باره افت فاحش دورتموند، یک فصل بدون جام را برای این تیم رقم زد.

اتفاقات پیش فصل، تغییرات و نقل و انتقالات باشگاه

شاید مهم‌ترین تغییرات باشگاه پیش از فصل گذشته را بتوان در سطوح مدیریت دانست. پس از حضور لارس ریکن در مدیریت آکادمی، سباستین کل، کاپیتان سابق دورتموند نیز به تیم بازگشت. او به عنوان مدیریت بخش فوتبال حرفه‌ای فعالیتش را آغاز کرد و در طول فصل، او روی نیمکت تیم و کنار میشائیل تسورک، مدیر ورزشی باشگاه دیده شد. انتظار می‌رود در چارچوب برنامه‌های بلند مدت واتسکه، سباستین کل در آینده به مدیر ورزشی دورتموند تبدیل شود. میشائیل تسورک به جای واتسکه به سمت مدیر اجرایی خواهد رسید و واتسکه نیز پس از بازنشستگی رائوبال، ریاست باشگاه را عهده‌دار خواهد شد.

دیگر تغییر بازگشت ماتیاس سامر در مقام مشاور به دورتموند بود. پس از تنش‌های فراوان دورتموند و سامر طی دوران حضور سامر در بایرن، این بازگشت کمی عجیب به نظر می‌رسید. اما کنار گذاشته شدن سامر از بایرن یکی از دلایل اصلی او برای بازگشت به دورتموند بود، شاید نوعی دهن‌کجی!

نیمکت تیم نیز طبق سنت دوران پساکلوپ، باز هم دست‌خوش تغییر شد. لوسین فاوره که در بوندس‌لیگا با گلادباخ شناخته می‌شد، پس از دو فصل حضور در فرانسه، به آلمان بازگشت. در فصل 2017/18 نیز فاوره انتخاب اول مدیران دورتموند بود، حتی باشگاه و این مربی به توافق رسیدند اما مدیران نیس راضی به جدایی فاوره نشدند تا او بعد از یک فصل و تغییر دو مربی (بوش و اشتوگر) روی نیمکت دورتموند بنشیند.

دورتموند باز هم تابستان نقل و انتقالاتی شلوغی را پشت سر گذاشت. 15 بازیکن در ابتدای فصل از دورتموند جدا شدند. از این بین می‌توان به بازنشستگی وایدنفلر و انتقال یارمولنکو، سوکراتیس، میکل مرینو، گونزالو کاسترو، نوری شاهین، فلیکس پاسلاک و اریک دورم اشاره کرد. کاگاوا، ایساک، تولیان، شورله، روده و بورنیچ نیز خروجی‌های قرضی دورتموند بودند.

دورتموند با خرید 28 میلیون یورویی عبدو دیالو، سعی در پر کردن جای سوکراتیس در قلب دفاع داشت اما این بازیکن خصوصا در نیم‌فصل دوم نتوانست انتظارات را برآورده کند. جذب اکسل ویتسل از تیانجین چین و توماس دلینی از وردربرمن، خط میانی متزلزل دورتموند را مقداری سر و سامان داد. از اکسل ویتسل در کنار پاکو آلکاسر می‌توان به عنوان بهترین خرید‌های باشگاه در فصل 2018/19 یاد کرد.

در ادامه قراردادهای سودآور دورتموند با بارسلونا، پاکو آلکاسر به باشگاه آلمانی پیوست. ابتدا یک قرارداد قرضی و سپس استفاده از حق خرید 25 میلیون یورویی برای ستاره خط حمله دورتموند و فرشته نجات فاوره در چند بازی لیگ!

پس از جدایی لواندوفسکی، دورتموند همواره با مشکل مهاجم هدف روبرو بوده است، به نظر می‌رسد آلکاسر با قرارداد طولانی مدت خود این مشکل را حل کرده باشد. اما کماکان نیاز به یک مهاجم دوم در تیم احساس می‌شود.

دورتموند اشرف حکیمی را به طور قرضی از رئال مادرید به خدمت گرفت. همچنین یاکوب برون لارسن پس از اتمام قرارداد قرضی خود از اشتوتگارت به تیم بازگشت. ماریوس وولف از آینتراخت دیگر خرید باشگاه بود. ماورین هیتس نیز روی نیمکت جای خالی وایدنفلر را پر کرد.

نقل و انتقالات دورتموند در طول فصل نیز ادامه داشت، کریستین پولیشیچ به چلسی پیوست اما باشگاه انگلیسی او را تا انتهای فصل به دورتموند قرض داد. همچنین مدافع 20 ساله بوکاجونیورز، لئوناردو بالردی هم در میانه فصل برای تقویت خط دفاعی دورتموند خریداری شد. او تا کنون در بازی رسمی برای دورتموند به میدان نرفته است.

روند تیم در طول فصل و نتایج

عملکرد دورتموند طی شش بازی ابتدایی در جام حذفی آلمان، بوندس لیگا و لیگ قهرمانان اروپا سینوسی بود. ابتدا یک نمایش ناامید کننده و پیروزی با جان کندن با دو گل دقایق 5+90 و 120 در بازی با فورث در چارچوب مرحله اول جام حذفی آلمان. دورتموند اما در اولین بازی فصل در بوندس لیگا خوش درخشید. بازی خانگی مقابل لایپزیش، دروازه بورکی دقیقه یک باز شد. احتمالا در آن لحظه، یاد گل ثانیه 9 لورکوزن به دورتموند در فصل پایانی کلوپ برای هواداران زنده شد، اما نه! دورتموند به بازی بازگشت و با یک کامبک تماشایی در همان نیمه اول پرونده لایپزیش همیشه دردسرساز را بست. بازی با برتری 4-1 دورتموند به پایان رسید. تساوی مقابل هانوفر، پیروزی برابر آینتراخت، برد سخت یک بر صفر در لیگ قهرمانان اروپا مقابل کلوب بروخه و تساوی 1-1 مقابل هوفنهایم، حاصل کار تیم فاوره در 4 بازی بعدی بود. هفته پنجم بوندس لیگا یک نتیجه عجیب رقم خورد، عملکرد بی‌نقص و فوق تماشایی دورتموند پیروزی 7-0 مقابل نورنبرگ را رقم زد (دیدار مقابل نورنبرگ در نیم‌فصل دوم با تساوی بدون گل خاتمه یافت!). در بازی بعدی دورتموند میهمان بایرلورکوزن بود، اولین نقطه عطف دورتموند در فصل 2018/19!

نیمه اول با شکست 2-0 دورتموند به پایان رسید. باز هم ناامیدی در اردوی دورتموند، اما تعویض‌های فاوره در نیمه دوم ورق را برگرداند. با آمدن آلکاسر و سانچو به بازی و درخشش این دو بازیکن به همراه رویس، دورتموند توانست شکست را با پیروزی 2-4 عوض کند.

شوارتزگلبن بعد از این پیروزی برای هفته‌ها عملکردی فوق‌العاده داشت، خصوصا در خط دفاعی؛ خط هجومی فوق‌العاده سریع، ضدحمله‌های وحشتناک، خط هافبک باثبات و دفاع و دروازه‌بان نفوذ ناپذیر!

تمامی بازیکنان دورتموند عملکردی فراتر از انتظار و شاید حتی فراتر از خود را حداقل برای یک نیم‌فصل ادامه دادند. اوج ماجرا پیروزی 3-2 مقابل بایرن در وستفالن و همچنین پیروزی 4-0 مقابل اتلتیکو مادرید در لیگ قهرمانان اروپا بود. اتلتیکو از زمان حضور سیمئونه چنین شکستی را تجربه نکرده بود! از همین روی مهار خط هجومی و ضدحمله‌های دورتموند غیرممکن به نظر می‌رسید.

اما خوردن چند سیلی، آن صلابت و اقتدار را از دورتموند گرفت. سیلی اول، باخت در زمین فورتونا دوسلدورف در هفته شانزدهم بوندس لیگا، این اولین شکست دورتموند در لیگ بود.

دورتموند چند بازی خوب را پشت سر گذاشت اما اوضاع باز هم بحرانی شد. تساوی مقابل آینتراخت، حذف از جام حذفی با شکست خانگی از وردربرمن، عوض کردن پیروزی 3-0 در بازی خانگی مقابل هوفنهایم با تساوی 3-3، شکست 3-0 از تاتنهام در مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا و تساوی مقابل نورنبرگ در لیگ. پنج هفته بدون پیروزی!

دورتموند در یک مقطع کوتاه هم از جام حذفی آلمان و هم از لیگ قهرمانان اروپا حذف شد. در بازی با تاتنهام، اثری از آن دورتموند جسور و هجومی مقابل اتلتیکو مادرید دیده نمی‌شد. درعوض شاهد نمایش تیمی ترسو بودیم که در بسیاری دقایق حتی یک بازیکن هم در محوطه جریمه حریف نداشت.

در هفته‌های پایانی، سه بازی دورتموند را از رسیدن به قهرمانی بازداشت. شکست تحقیر آمیز 5-0 مقابل بایرن، شکست 4-2 در بازی خانگی مقابل شالکه و باز هم عوض کردن پیروزی 2-0 با تساوی 2-2 در بازی خارج از خانه برابر برمن!

نیم‌فصل اول برای بایرن مونیخ فاجعه‌بار بود. دورتموند حتی در مقاطعی اختلافش با بایرن را به عدد 9 رساند. نگاه به تفاوت امتیاز و تفاضل گل اینطور القا می‌کرد که بایرن به گرد پای دورتموند هم نخواهد رسید، اما شوارتز گلبن طوری فصل را ادامه داد که گویی خودش قهرمانی را نمی‌خواهد! بایرن پا به پای دورتموند امتیاز از دست داد، حتی در هفته‌های پایانی، اما این هم باعث نشد تا تیم فاوره به خودش بیاید و از این فرصت طلایی بایرن بحران زده، برای رسیدن به قهرمانی استفاده کند.

در پایان هفته سی و چهارم، بایرن 78 امتیازی و دورتموند 76 امتیازی، چیزی جز حسرت برای بروسین‌ها نداشت.

تغییرات قطعی و احتمالی تیم در فصل پیش رو

عملکرد مدیران دورتموند تا اینجای کار در نقل و انتقالات فوق‌العاده بوده است. جذب نیکو شولتس، مدافع چپ هوفنهایم و تیم ملی آلمان، یولیان برانت، وینگر خوش آتیه لورکوزن و تیم ملی آلمان و همچنین تورگان هازارد وینگر 26 ساله گلادباخ.

ماریو مانژوکیچ بار دیگر به دورتموند نزدیک شد. مدیران باشگاه خواهان خرید او بودند اما فاوره با این موضوع مخالفت کرده است. دورتموند هم‌اکنون تنها آلکاسر را به عنوان مهاجم هدف در ترکیب خود می‌بیند، باید دید ابراز بی‌نیازی از سوی سرمربی تنها نسبت به مانژوکیچ بوده، یا فاوره قصدی برای خرید یک مهاجم دیگر ندارد. پیش‌تر نیز امکان حضور مانژوکیچ در دورتموند وجود داشت. یک فصل پیش از انتقال آزاد لواندوفسکی از دورتموند به بایرن، امکان جابجایی لواندوفسکی و مانژوکیچ میان بایرن و دورتموند وجود داشت اما خواسته کلوپ مبنی بر عدم جذب بازیکن از بایرن، این انتقال را ناممکن کرد.

عملکرد رومن بورکی در نیم‌فصل اول فوق‌العاده بود اما در ادامه لغزش‌ و اشتباهات آماتورگونه او، یکی از دلایل اصلی عدم قهرمانی دورتموند بود. ابتدا شایعاتی مبنی بر جایگزینی او با جذب یک دروازه‌بان به گوش رسید اما به نظر می‌رسد او کماکان مورد اعتماد مدیران و کادر فنی دورتموند باشد.

انتظار نمی‌رود تابستان شاهد جدایی بازیکنی کلیدی از تیم باشیم. تنها اخباری مبنی بر علاقه منچستریونایتد برای جذب سانچو به گوش رسید که پس از اعلام مبلغ درخواستی دورتموند، باشگاه انگلیسی از این انتقال صرف‌نظر کرد.

رافائل گریرو و وایگل خواهان جدایی از دورتموند هستند. همچنین دفاع چپ باسابقه تیم، مارسل اشملزر نیز به خداحافظی نزدیک می‌شود. احتمال حضور این بازیکن 31 ساله در لیگ‌های آسیایی وجود دارد. در غیر اینصورت طی یکی دو فصل آینده اشملزر با لباس دورتموند از فوتبال خداحافظی خواهد کرد. توپراک و فیلیپ، احتمالا دیگر خروجی‌های دورتموند خواهند بود. انتظار جدایی بازیکنان قرضی نیز می‌رود. پاسلاک، تولیان، بورنیچ، کاگاوا، روده و شورله بازیکنان قرضی دورتموند هستند.

دیگر بازیکن قرضی تیم یعنی الکساندر ایساک، طی ساعات گذشته به رئال سوسیداد پیوست.

همچنین مطرح شدن شایعاتی درخصوص جدایی ماریو گوتسه، واکنش میشائیل تسورک را در پی داشت. او گفت که گوتسه درخواست جدایی نداده است از مذاکرات با پدر و مشاوران او لذت بردیم.

سه نام دیگر در شایعات اطراف باشگاه دورتموند دیده می‌شود، ایلکای گوندوعان، ژروم بواتنگ و فن ده بیک. هر سه نام در حد همان شایعه باقی ماندند.

در این میان نام جدی‌تری نیز مطرح شده، متئو موری، مدافع 19 ساله جوانان بارسلونا می‌تواند به عنوان بازیکن آزاد راهی دورتموند شود.

دورتموند تا همین جای کار اهداف اصلی نقل و انتقالاتی خود را جذب کرده و جذب یک مهاجم و پس از آن یک مدافع برای دورتموند بیشتر محتمل است.

واتسکه بر خلاف فصول گذشته، این بار از جاه‌طلبی سخن گفته است. باید دید آیا دورتموند با خریدهای جدید برای رسیدن به قهرمانی بوندس‌لیگا خیز برمی‌دارد، یا جاه‌طلبی در حد یک ادعا باقی خواهد ماند.

هر روز با گلچینی از بهترین خبرها و مطالب از سراسر اینترنت در خدمت شما هستیم . برای مشاهده مطالب هر روز به سایت ما سر بزنید .

برای پیش بینی بازی های فوتبال به صورت رایگان و برنده شدن جوایز میلیونی روی لینک زیر کلیک کنید .
www.1xiran55.com