آموزش

بیوگرافی بازیکنان فوتبال؛ پله ، مروارید سیاه برزیل

195

ادسون آرانتاس دوناسیمنتو که در ۲۳ اکتبر ۱۹۴۰ در میناس ژرایس برزیل متولد شده را در سراسر جهان با نام پله می شناسند.

پدرش، ژائو راموس دوناسیمنتو نیز یک بازیکن حرفه ای فوتبال بود، اما در دوران بازیگری خود به پول چندانی از طریق این ورزش نرسید.

نقل است که خانواده پله حتی توانایی مالی برای خرید یک توپ را نیز برای او نداشتند، اما او بیکار ننشست و با پر کردن جوراب از چیزهای مختلف، برای خود توپ می ساخت و با آن فوتبال بازی می کرد.

مروری بر ابتدای زندگی پله

 

پله جوان که همچنان با فقر و نداری دست و پنجه نرم می کرد و برای کمک به خانواده، شغل های مختلفی را امتحان می کرد، سرانجام دریافت که باید در زمین فوتبال به دنبال شکوفایی استعدادش باشد. تحت آموزش های پدر و یک بازیکن ملی پوش سابق به نام والدمار دی بریتو، پله در باشگاه جوانان بائورو اتلتیک کلاب جونیورز به عنوان یک فوتبالیست رشد کرد و بالغ شد. دی بریتو، مربی اش که پی به استعداد او برده بود وی را به باشگاه سانتوس پیشنهاد داد. مسئولان باشگاه با حضور او در تیم موافقت کردند و پله در ژوئن ۱۹۵۶ به سانتوس پیوست. تنها ۳ ماه بعد وی موفق شد در اولین بازی خود برای این باشگاه گلزنی کند. این مساله نوید بخش ظهور بازیکنی افسانه ای در آینده ای نه چندان دور را می داد.

ظهور یک ستاره جوان

تنها یک سال بعد، پله برترین گلزن رقابت های لیگ نام گرفت. عملکرد درخشان این بازیکن ۱۷ ساله از چشم مربیان تیم ملی برزیل نیز دور نماند. او این بار هم پاسخ اعتمادها را داد؛ در اولین حضور خود در عرصه بین المللی، پله در هر دو دیدار نیمه نهایی و فینال رقابت های جام جهانی ۱۹۵۸ موفق به گلزنی شد و توانست با گل های مهم خود زمینه قهرمانی برزیل در این رقابت ها را مهیا کند. در این دوره، وی به ابرقهرمان کشور برزیل تبدیل شده و نامش در سراسر جهان بر سر زبان ها افتاده بود. دولت برزیل عنوان “گنجینه ملی” را به او داد که اگرچه جایگاه او را در کشور بسیار بالا می برد، اما همزمان اجازه بررسی پیشنهادات خارجی و پیوستن به تیم های دیگر کشور ها را از او سلب می کرد.

مصدومیت ها

از لحاظ فردی، دو جام جهانی بعدی برای این ستاره برزیلی چندان موفقیت آمیز نبود که دلیل آن هم مصدومیت های پیاپی بود. زردپوشان در جام جهانی ۱۹۶۲ نیز به مقام قهرمانی دست یافتند اما در رقابت های ۱۹۶۶ و در غیاب ستاره خود، در همان مرحله گروهی از دور رقابت ها کنار رفتند. در آن روزگار، پله همچنان در باشگاه خود، سانتوس گلزنی می کرد و اگرچه بیشتر تیم های حریف برای مقابله با این ستاره گلزن، تاکتیک های خاصی را به کار می گرفتند، پله در رقابت های فصل ۱۹۶۴ موفق به ثبت ۶۰ گل شد و در فصل پس از آن نیز ۱۰۱ گل به ثمر رساند.

 

برای ورود به سایت وان ایکس بت روی لینک زیر کلیک کنید:

www.1xiran55.com