قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

از وس مورگان تا روی کین؛ بهترین کاپیتان های تاریخ لیگ برتر انگلیس از نگاه FourFourTwo

فکر کنم قراره جنگ شه طرفداری هم مدیر عملیاتی جذب کرده
می 24, 2019
بررسی عملکرد کاوه رضایی در کلوب بروخه (فصل 19-2018)؛ بدشانسی، مصدومیت و دیگر هیچ!
می 24, 2019

از وس مورگان تا روی کین؛ بهترین کاپیتان های تاریخ لیگ برتر انگلیس از نگاه FourFourTwo


در این یادداشت، نگاهی خواهیم داشت به هشت کاپیتان بزرگ تاریخ رقابت های لیگ برتر انگلستان.
طرفداری – کاپیتان ها همیشه مهم ترین نقش را در زمین بازی ایفا می کنند. آن ها با بازوبندی بر بازوی خود رهبر تیم هایشان تلقی می شوند و چیزی فراتر از دیگر بازیکنان در زمین دارند.

وینسنت کمپانی پس از 11 سال منچسترسیتی را با یک قهرمانی در لیگ برتر انگلیس ترک گفت و به عنوان مربی-بازیکن راهی تیم اندرلخت بلژیک شد. مطمئنا سیتیزن ها تا مدت ها یاد و خاطره کاپیتان ارزشمند خود را در قلب شان حس خواهند کرد. در واقع در هر تیمی کاپیتان ها ارزش دیگری دارند و معمولا بیشتر محبوب هواداران شان هستند. به بهانه خداحافظی وینسنت کمپانی از منچسترسیتی، قصد داریم تا نگاهی به هشت کاپیتان ارزشمند تاریخ لیگ برتر انگلیس از نگاه سایت FourFourTwo داشته باشیم.

گفتنی است در آینده و به صورت اختصاصی در طرفداری، در مورد کاپیتان های برتر سایر لیگ های معتبر اروپایی نیز یادداشت هایی به رشته تحریر درخواهد آمد.

نمانیا ویدیچ (منچستریونایتد)

پس از خداحافظی ویدیچ از شیاطین سرخ در سال 2014، منچستریونایتد تا به الان به هیچ وجه نتوانسته کاپیتان و رهبری در حد و اندازه های او در تیمش داشته باشد. مدافع میانی منچستریونایتد، چهار فصل بازوبند کاپیتانی این تیم پرافتخار فوتبال انگلیس و اروپا را بر بازو بست و در دو فصل 09-2008 و 11-2010 جایزه PFA را به دست آورد و در فصل 09-2008 نیز به عنوان بهترین بازیکن یونایتد از نگاه هواداران این تیم شناخته شد. ویدیچ به عنوان یک رهبر هم وظیفه سروسامان بخشیدن به خط دفاعی منچستر را برعهده داشت و هم به دیگر بازیکنان این تیم شرح وظایف شان را در زمین گوشزد می کرد. ویدیچ به همراه منچستریونایتد موفق به کسب 15 جام از جمله، پنج قهرمانی لیگ برتر، یک لیگ قهرمانان اروپا، پنج جام حذفی انگلیس، سه جام اتحادیه و یک جام باشگاه های جهان شده است.

وس مورگان (لسترسیتی)

کاپیتان درشت اندام لسترسیتی در فصل 16-2015 در تمامی 38 بازی فصل این تیم حضور داشت و با رهبری او روباه ها دست به کار بزرگی زدند و موفق به فتح لیگ برتر انگلستان شدند. وس مورگان در آن فصل دو گل به ثمر رساند که گل او در هفته سی و ششم برابر منچستریونایتد در ورزشگاه اولدترافورد، هرگز از یادها نخواهد رفت. چرا که به نوعی کاپیتان لستر گل قهرمانی تیمش را برابر شیاطین سرخ به ثمر رسانده بود. وس مورگان در حالی که تازه 30 سالگی خود را پشت سر می گذاشت، روی هم رفته در دو تیم ناتینگهام فارست و لسترسیتی، بیش از 500 بازی در چمپیونشیپ و لیگ برتر انجام داده بود و از این حیث وی از بازیکنان قدیمی شاغل در فوتبال انگلیس به حساب می آید. مورگان به کمک زوج خود رابرت هوت، خط دفاعی مستحکمی را در لستر پدید آورده بودند که همین خط دفاع باعث شده بود آن ها در سالی که قهرمان لیگ برتر شدند، پنج بازی پیاپی نیز دروازه خود را در لیگ سختی چون پریمرلیگ، بسته شده نگاه دارند. کاپیتان جامائیکایی هنوز و پس از هشت فصل بازی در لستر، همچنان از مهره های تاثیرگذار این تیم در لیگ برتر انگلیس قلمداد می شود.

استیون جرارد (لیورپول)

هرچند با لیورپول هیچگاه به قهرمانی در لیگ برتر انگلیس دست نیافت، ولی به هیچ وجه نمی توان منکر ارزش های استیون جرارد کاپیتان ارزشمند تیم ملی فوتبال انگلیس و باشگاه لیورپول شد. بازیکنی که به نوعی هر وقت اسم او را می شنویم، ناخودآگاه تعصب مثال زدنی وی در تیم لیورپول و آنفیلد را به یاد خواهیم آورد. جرارد از همان 9 سالگی اش وارد باشگاه لیورپول شد و اولین بازی حرفه ای خود برای این تیم در لیگ برتر را در 18 سالگی انجام داد. او سابقه 17 فصل حضور در آنفیلد را دارد که از این میان 12 فصل آن را به عنوان کاپیتان لیورپول گذرانده است. 710 بازی با پیراهن سرخپوشان، زدن 186 گل و کسب 9 جام ماحصل حضور او در لیورپول بوده است. فینال فصل 05-2004 لیگ قهرمانان اروپا، کامبک رویایی او و هم تیمی هایش برابر میلان و قهرمانی پنجم این تیم در اروپا، هیچگاه از یاد و خاطر فوتبال دوستان و علاقه مندان به باشگاه لیورپول نخواهد رفت.

پاتریک ویرا (آرسنال)

9 فصل حضور در آرسنال و قهرمانی در سه دوره رقابت های لیگ برتر، تنها بخشی از دستاوردهای پت ویرا در این تیم لندنی بوده است. کاپیتان توپچی ها یکی از بازیکنان تاثیرگذار این تیم به حساب می آید که هواداران آرسنال خاطرات خوش فراوانی با او دارند. او در سال 2005 در حالی آرسنال را ترک نمود که پیش از آن و در فینال جام حذفی با ضربه آخر پنالتی او مقابل منچستریونایتد، توپچی ها به مقام قهرمانی این مسابقات دست یافتند. ویرا بازیکنی بود که در زمینه باشگاهی و ملی به افتخارات فراوانی دست یافت. او با آرسنال به 9 قهرمانی دست یافت و با تیم ملی کشورش فرانسه نیز فاتح جام جهانی فوتبال و رقابت های یورو 2000 شد. او آن قدر در آرسنال خوب بود که در سال های پایانی افسانه ای چون تونی آدامز نیز بازوبند کاپیتانی را بر بازوی خود می بست و بنا به توانایی و شایستگی هایی که پت داشت، این یک مسئله کاملا طبیعی در آرسنال بود.

وینسنت کمپانی (منچسترسیتی)

مدافع میانی بلژیکی به تازگی پس از 11 سال بازی در منچسترسیتی از هواداران این تیم خداحافظی و به عنوان مربی-بازیکن راهی تیم اندرلخت بلژیک شد. کمپانی در این مدت موفق به فتح چهار جام لیگ برتر شده است. در زمان پپ گواردیولا، کمپانی همچنان به عنوان یکی از بازیکنان محوری این مربی بزرگ در سیتی محسوب می شد و در بازی برابر لسترسیتی با سوپرگل او بود که سیتزن ها موفق به شکست تیم سرسخت لستر شدند. گلی که به واقع ارزش قهرمانی را داشت و کاپیتان سیتی نقش تعیین کننده ای در قهرمانی امسال آبی های منچستر در جدال سخت این تیم با لیورپول داشتند. کمپانی در فصل 12-2011 که اولین قهرمانی خود با منچسترسیتی را به دست آورده بود، گلی حساس برابر منچستریونایتد به ثمر رساند تا منچسترسیتی در آن فصل قهرمان لیگ برتر شود. کمپانی به عنوان یکی از بهترین مدافعین جهان و یک دفاع وسط فیزیکیِ مستحکم با توانایی عالی در نبردهای هوایی، تکنیک و پخش توپ خوب، شناخته می‌شود. 360 بازی و 20 گل زده به همراه کسبِ 12 جام ارزشمند ماحصل حضور کاپیتان کمپانی در طول سال های حضورش در منچسترسیتی بوده است.

جان تری (چلسی)

شاید اغراق نباشد بگوییم بیشتر افتخارات باشگاهی چون چلسی در زمانی اتفاق افتاده که جان تری در این تیم حضور داشته است. چلسی در تاریخ تاسیس خود تنها توانسته 6 بار به مقام قهرمانی لیگ انگلیس دست یابد که 5 مورد آن در زمان حضور کاپیتان جان تری بوده است. تری در کارنامه 19 ساله خود در چلسی، 17 جام ارزشمند و رنگارنگ را به دست آورده است. پنج قهرمانی لیگ برتر انگلیس، پنج جام حذفی انگلیس، سه جام اتحادیه، دو جام خیریه انگلیس، یک لیگ قهرمانان اروپا و یک لیگ اروپا عناوین و کاپ هایی است که این بازیکن انگلیسی به همراه شیرهای لندن به دست آورده است. تری با بیش از 700 بازی با پیراهن چلسی (492 بازی در لیگ برتر) و زدن 67 گل یکی از باسابقه ترین بازیکنان تاریخ باشگاه چلسی و لیگ برتر انگلیس به حساب می آید. بسیاری جان تری را بهترین مدافع تاریخ لیگ برتر انگلیس و یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال می‌دانند. او گلزن‌ترین مدافع تاریخ لیگ برتر فوتبال انگلیس نیز قلمداد می شود. همچنین در زمان حضور او در چلسی، این تیم به رکوردهای دفاعی بزرگی همچون 86 بازی بدون شکست در خانه از 20 مارس 2004 تا 26 اکتبر 2008، کمترین گل خورده در خانه (تنها 9 گل در فصل 05-2004) و کمترین باخت در خانه در طول پنج فصل را به دست آورده است.

تونی آدامز (آرسنال)

آدامز یکی از اسطوره های توپچی ها و تیم ملی فوتبال انگلیس به حساب می آید که سابقه نزدیک به دو دهه بازی در تیم آرسنال را داشته است. تونی آدامز با سابقه ترین کاپیتان این یادداشت محسوب می گردد که 19 فصل با پیراهن آرسنال در سطح اول فوتبال انگلستان بازی کرده است. او حتی قبل از شکل گیری لیگ برتر انگلیس در فصل 93-1992 جزو بازیکنان موثر آرسنال قلمداد می شد و پس از آن تا فصل 02-2001 در ترکیب این تیم به بازی مشغول بود. 670 بازی و 48 گل زده ماحصل حضور کاپیتان تونی آدامز در این تیم لندنی بوده است. کسب 12 جام مختلف از جمله دو لیگ برتر فوتبال انگلیس و عناوین فردی به دست آمده در فوتبال این کشور، کارنامه درخشان تونی آدامز را رقم زده است. او از جمله بازیکنان وفادار باشگاه آرسنال شناخته می شود که ابتدا و انتهای فوتبالش را در این تیم گذراند و در سال 2002 و در سن 35 سالگی هنگامی که با توپچی ها به مقام قهرمانی لیگ برتر انگلیس دست یافت، وداع باشکوهی با مستطیل سبز داشت. گفتنی است، تونی آدامز از سن 21 سالگی، به مدت 14 سال متوالی، کاپیتان آرسنال بوده است و مجسمه یادبود این بازیکن بزرگ، در بیرون استادیوم اختصاصی تیم آرسنال، امارات، نصب شده است.

روی کین (منچستریونایتد)

وقتی در دنیای فوتبال به بحث کاپیتان ها و به خصوص کاریزمای آن ها می رسیم، ناخودآگاه نام بازیکنی چون روی کین در ذهن ها خطور می کند. هافبک متعصب و جنگنده ای که وقتی جلوی خط دفاعی تیمش قرار می گرفت، خیال سرالکس، مدافعان و هواداران شیاطین سرخ از بابت تیمشان راحت بود. چیزی که به ندرت در حال این روزهای هواداران منچستریونایتد می توانیم مشاهده کنیم. کاپیتان ایرلندیِ یونایتدها در سال 1993 و در 22 سالگی با مبلغ 3.75 میلیون پوند به منچستریونایتد پیوست تا بدین ترتیب رکورد نقل و انتقالاتی تاریخ لیگ برتر و فوتبال بریتانیا در آن زمان شکسته شود. هافبک کله خراب ایرلندی شیاطین سرخ پس از خداحافظی اریک کانتونا در پایان فصل 97-1996 به عنوان کاپیتان منچستریونایتد از سوی سرالکس فرگوسن انتخاب شد و تا پایان فصل 05-2004 و خداحافظی اش از اولدترافورد به مدت هشت فصل کاپیتان شیاطین سرخ در میادین مختلف بود. اوج کار روی کین با منچستر به فصل 99-1998 برمی گردد که او به عنوان کاپیتان سرخپوشان شهر منچستر در پایان آن فصل موفق به کسب یک چهارگانه تمام عیار شد. قهرمانی در لیگ برتر انگلیس، قهرمانی در جام حذفی، قهرمانی در جام بین قاره ای و مهم تر قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا از افتخارات منچستریونایتد به همراه کاپیتان با تعصب خود بود. او در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا و بازی برابر یوونتوس در تورین بازی فوق العاده ای را به نمایش گذاشت و زمینه ساز صعود شیاطین سرخ به فینال لیگ قهرمانان اروپا گشت. 480 بازی، 51 گل زده و کسب 17 جام ارزشمند از جمله 7 قهرمانی لیگ برتر و یک قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا از افتخارات روی کین در منچستریونایتد بوده است.

 

هر روز با گلچینی از بهترین خبرها و مطالب از سراسر اینترنت در خدمت شما هستیم . برای مشاهده مطالب هر روز به سایت ما سر بزنید .

برای پیش بینی بازی های فوتبال به صورت رایگان و برنده شدن جوایز میلیونی روی لینک زیر کلیک کنید .
www.1xiran55.com