قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس آموزش وردپرس

از مهدی طارمی تا علیرضا جهانبخش؛ عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در فصل 19-2018 (بخش اول)

دریچه خشونت؛ وقتی فوتبال همرنگ جامعه می‌شود
می 31, 2019
اگر بیرو بره خود. رادو گزینه خوبی هستش
ژوئن 1, 2019

از مهدی طارمی تا علیرضا جهانبخش؛ عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در فصل 19-2018 (بخش اول)


در دو یادداشت به بررسی وضعیت و عملکرد بازیکنانِ ایرانی شاغل در خارج از کشور خواهیم پرداخت.
اختصاصی طرفداری – هنگامی که صحبت از لژیونرها به میان می آید، ناخودآگاه ما را به یاد عملکرد بازیکنان موفقی چون مهدوی کیا، نکونام، دایی، هاشمیان، کریمی، دژاگه و فوتبالیست هایی از این دست می اندازد که با عملکرد خوب خود در هر هفته، ما را بیشتر پیگیر اخبار وضعیت خود می کردند.

ستاره هایی از این دست در تیم های مطرح اروپایی به بازی مشغول بودند و حتی حضور در چنین باشگاه هایی نیز باعث افتخار هر ایرانی فوتبال دوستی به حساب می آمد. اما در چند سال اخیر هر چند از نظر تعداد و کمیت تعداد لژیونرها در کشورهای اروپایی و عربی حاشیه خلیج فارس فزونی یافته اما سطح کیفی، عملکرد و تیم هایی که این بازیکنان در آن حضور دارند، دچار افت بسیار محسوسی شده است. روزگاری ستارگانی چون مهدوی کیا، نکونام و دایی در تیم هایی همچون هامبورگ، اوساسونا و بایرن مونیخ آقایی می کردند و یاحتی بازیکنی چون آندو در فوتبال انگلیس خوش می درخشید. اما رفته رفته سطح توقع بازیکنان فوتبال ایران بنا به مسائلی همچون انتخاب شدن در تیم ملی و یا دستمزد به مراتب بیشتر در فوتبال خارج از کشور به دلیل مشکلات اقتصادی حاضر در داخل ایران، پایین تر آمده و حضور در لیگ های سطح پایینی چون یونان، بلژیک و کرواسی برای آن ها موفقیت بزرگی قلمداد می شود! فصل 19-2018 نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نزدیک به 19 فوتبالیستِ ایرانی فوتبال خود را در خارج از کشور گذرانده اند.

با این مقدمه تصمیم به بررسی وضعیت لژیونرهای فوتبال ایران در دو بخش خواهیم داشت تا شما عزیزان هرچه بیشتر با عملکرد و کیفیت این بازیکنان در فصلی که گذشت، بیشتر آشنا شوید.

سامان قدوس (آمیان فرانسه)

ستاره خط هافبک تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه آمیان فرانسه، از معدود لژیونرهای موفق ایرانی حاضر در اروپا به حساب می آید. قدوس در 23 آگوست 2018 (اول شهریورماه 97) از باشگاه اوسترشوند سوئد با قراردادی 4 ساله، راهی آمیان در لیگ 1 فرانسه (لوشامپیونه) شد. قدوس اولین بازیکن تاریخ فوتبال کشورمان به حساب می آید که موفق به حضور در لیگ سطح اول کشور فرانسه شده است. عملکرد درخشان سامان قدوس در فصل گذشته، به خصوص در رقابت های لیگ اروپا و جدال برابر آرسنال باعث شد نام او بیشتر برسر زبان ها بیفتد. آمیان، تیمی قدیمی و ریشه دار در فوتبال فرانسه به حساب می آید که قدمتی 118 ساله دارد. هرچند این تیم در فصل 19-2018 لوشامیپونه عملکرد رضایت بخشی نداشت. سامان در 27 بازی این فصل با پیراهن آمیان به میدان رفت که ماحصل حضور او در این تیم 4 گل بوده است. از جمله گل پیروزی بخش او مقابل گنگام در هفته پایانی رقابت های لیگ فرانسه که موجب بقای این تیم در لوشامپیونه شد. قدوس با به ثمر رساندن 4 گل و 4 پاس گل، بر روی 8 گل آمیان تاثیر مستقیمی داشته و بدین ترتیب می توان عملکرد کلی او را در اولین فصل حضورش در لیگ فرانسه، رضایت بخش توصیف نمود.

سعید عزت اللهی (ردینگ انگلیس)

هافبک 22 ساله تیم ملی فوتبال ایران در آخرین روز نقل و انتقالات فوتبال اروپا به صورت قرضی به تیم ردینگ، از تیم های حاضر در رقابت های چمپیونشیپ پیوست. فصل قبل تر نیز این هافبک جوان به صورت قرضی در تیم فوتبال آمکار روسیه توپ می زد. عزت اللهی با تنها 4 بازی و بدون به ثمر رساندن گل و یا پاس گلی عملکرد ناموفقی را در این تیم انگلیسی داشت. البته مصدومیت طولانی مدت این هافبک جوان نیز در تعداد کم بازی های او در ردینگ تاثیر مستقیم داشت به گونه ای که عزت اللهی جام ملت های آسیا را هم به همین دلیل از دست داد. فصل 19-2018 را می توان فصلی کابوس وار برای این هافبک جوان فوتبال ایران برشمرد و احتمال ضعیفی وجود دارد که او در فصل آینده در ردینگ جایی داشته باشد. هرچند خبرهایی از انتقال سعید عزت اللهی در پنجره نقل و انتقالاتی تابستانی اروپا به گوش می رسد که او احتمالا راهی تیم لیدز یونایتد خواهد شد. قرارداد این لژیونر فوتبال ایران، در تابستان امسال به پایان خواهد رسید و احتمال کمی وجود دارد که عزت اللهی قرارداد خود را با این تیم روسی تمدید نماید.

مهدی طارمی (الغرافه قطر)

قصه طارمی و باشگاه پرسپولیس، حکایت عجیب و قابل تاملی است که شرح آن، خود یک یادداشت مفصل و جداگانه می طلبد. این مهاجم، پس از ماجرای ریزه اسپور ترکیه، دچار محرومیت چهار ماهه شد و باشگاه پرسپولیس نیز به همین خاطر مبلغی جریمه و از نقل و انتقالات به مدت یک فصل، محروم شد. در دی ماه 1396 بود که طارمی به عضویت باشگاه الغرافه درآمد و حال پس از 1.5 فصل بازی در این تیم قطری، می تواند در تابستان فصل جاری به عنوان بازیکن آزاد این تیم را ترک نماید. طارمی به احتمال فراوان، در حالی الغرافه را ترک می کند که چندین پیشنهاد اروپایی را در روبروی خود می بیند. پیشنهادهایی که از ستاره سرخ بلگراد گرفته تا هادرزفیلد می تواند ادامه دهنده مسیر فوتبالی او در اروپا باشد. هرچند صحبت هایی نیز از برگشت مجدد او به پرسپولیس به گوش می رسد. ضعف پرسپولیس در خط حمله خود، سرمربی و مدیریت این تیم را به تکاپو انداخته تا با یک مهاجم گلزن، فاز هجومی این تیم را تقویت نماید و به نظر می رسد، طارمی یکی از گزینه های جدی سرخپوشان در این زمینه به حساب آید. مهدی طارمی در طول 1.5 فصل حضورش در الغرافه، در 34 بازی با این تیم حضور یافت که پیامد آن 18 گل بوده است. آمار 0.53 گل در هر بازی نمی تواند زیاد برای طارمی، بد به نظر برسد، اما انتقادات بسیار رسانه های قطری از خراب کردن موقعیت های گل این مهاجم در این مدت را نیز نمی توان نادیده گرفت.

مرتضی پورعلی گنجی (اویپن بلژیک – العربی قطر)

به تازگی و بنا به اعلام رئیس باشگاه العربی، مرتضی پورعلی گنجی در این تیم قطری ماندگار شده است. مدافع 27 ساله تیم ملی فوتبال ایران در فصلی که گذشت در فوتبال اروپا و قطر توفیق چندانی را به دست نیاورد. پورعلی گنجی پس از دو فصل حضور در تیم السد قطر و بازی های خوبی که در این تیم سرشناس عربی داشت، با قراردادی دو ساله و به صورت بازیکنِ آزاد به تیم اویپن بلژیک پیوست تا بازی در حال و هوای اروپا را نیز تجربه نماید. مدت حضور مرتضی در فوتبال بلژیک، بیشتر از یک نیم فصل طول نکشید و او تنها در 7 بازی با پیراهن این تیم در میادین مختلف به بازی پرداخت. هرچند او در همین تعداد بازی های کم توانست برای اویپن دو گل به ثمر برساند. پس از حضوری کوتاه مدت در فوتبال اروپا، مرتضی پورعلی گنجی مجددا به فوتبال قطر برگشت و با قراردادی 3.5 ساله راهی باشگاه العربی قطر شد. او در نیم فصلی که در این تیم حضور داشت، در 9 بازی با العربی در لیگ ستارگان قطر شرکت داشت و موفق به زدن یک گل هم برای این تیم شد. به نظر می رسد آینده فوتبالی مدافع میانی تیم ملی کشورمان در تیم نه چندان مطرح العربی بگذرد؛ تیمی که فصل را با رتبه ششمی در لیگ ستارگان قطر به پایان رسانید.

فرشاد احمدزاده (اشلاسک وروتسواف لهستان)

صحبت از بازگشت مجدد فرشاد احمد زاده به فوتبال ایران است. او که پرسپولیس را به رویای فوتبال اروپا و لیگ نه چندان مطرح لهستان ترک کرد، در تابستان سال گذشته به تیم اشلاسک وروتسواف پیوست. مدت عقد قرارداد او با اشلاسک وروتسواف یک سال بود و به همین دلیل نیز، وینگر شماره 10 این تیم لهستانی در پایان فصل، بازیکن آزاد شناخته می شود. احمدزاده به مانند بسیاری از لژیونرهای فوتبال ایران، فصل موفقی را در تیم خود سپری نکرد. او در 19 بازی با پیراهن این تیم لهستانی در فصل 19-2018 حضور داشت که تنها یک گل برای اشلاسک به ثمر رساند. عملکرد ضعیف فرشاد احمدزاده در این باشگاه لهستانی سبب شد تا مسئولان اشلاسک وروتسواف تمایلی برای تمدید قرارداد وی نداشته باشند و به نظر می رسد احمد زاده پس از یک فصل حضور در فوتبال اروپا، مجددا به لیگ برتر فوتبال ایران بازگردد. این که مقصد بعدی احمدزاده کدام تیم است، هنوز مشخص نیست؛ هرچند خود این بازیکن تمایل زیادی به بازگشت به پرسپولیس دارد. اینکه آیا برانکو ایوانکوویچ هنوز هم مایل به حضور این بازیکن در ترکیب تیمش خواهد بود یا خیر،  پاسخش را تنها و تنها، سرمربی کروات سرخپوشان می داند.

امید ابراهیمی (الاهلی قطر)

پس از چهار فصل حضور موفق در استقلال که با قهرمانی جام حذفی او با آبی پوشان همراه بود، امید ابراهیمی در یک انتقال پرسروصدا که حواشی زیادی را نیز در پی داشت، راهی فوتبال قطر و باشگاه الاهلی شد. البته در کنار حضور موفق در استقلال، بازی های درخشانی که ابراهیمی در جام جهانی 2018 روسیه برای تیم ملی انجام داد نیز مزید برعلت شد تا او با پیشنهاد تیم الاهلی مواجه گردد. ابراهیمی با پیراهن الاهلی، 21 بازی در لیگ ستارگان قطر انجام داده و 4 گل نیز به ثمر رسانده که بنا به پست او، آمار به نسبت خوبی به حساب می آید. شماره 6 الاهلی را می توان یکی از لژیونرهای به نسبت موفق فوتبال ایران در لیگ ستارگان قطر دانست و همین موضوع نیز باعث شده تا مسئولان این باشگاه قطری از عملکرد امید راضی باشند و این بازیکن می تواند بنا به قرارداد دو ساله خود، یک فصل دیگر نیز در الاهلی قطر بماند. امید ابراهیمی یکی از ستاره های تیم ملی ایران در میانه میدان به شمار می رود و تداوم و کیفیت خوب او در الاهلی قطر می تواند برای تیم ملی ایران و سرمربی جدید آن، مارک ویلموتس اهمیت زیادی داشته باشد.

صادق محرمی (دینامو زاگرب کرواسی)

مدافع راست 23 ساله سرخپوشان در تابستان سال گذشته (2018) راهی کرواسی و تیم سرشناس این کشور، دینامو زاگرب شد. صادق محرمی پس از درخشش در پرسپولیس و کسب دو مقام قهرمانی با این تیم، تصمیم گرفت که تجربه جدیدی را در فوتبال اروپا آغاز نماید. قرارداد این بازیکن با دیناموزاگرب بصورت 2+2 سال بوده است؛ به این صورت که دو سال قرارداد بسته می‌شود و در صورت رضایت کادر فنی این باشگاه دو سال هم قابلیت تمدید خواهد داشت. محرمی در فصل 19-2018، با تیم دینامو 21 بار در میادین مختلف بازی کرد که البته در این بازی ها نیز موفق به گلزنی نشد. محرمی بیشتر به عنوان بازیکن ذخیره در ترکیب حضور می یافت که در نهایت موفق به کسب مقام قهرمانی لیگ کرواسی با این باشگاه شد. با این وجود کیفیت صادق محرمی مورد اعتماد کادرفنی دینامو زاگرب قرار نگرفته و با بازگشت بازیکنانی چون ایوون پینتو و حضور بازیکنانی همانند پترا استویانوویچ و امیر رحمانی (بازیکن آلبانیایی) گوی سبقت از صادق محرمی در جناح راست دفاعی ربوده شده و به نظر می‌ رسد این بازیکن ایرانی لیگ کرواسی را ترک می‌کند. احتمال برگشت صادق محرمی به لیگ برتر فوتبال ایران نیز وجود داشته و زمزمه هایی از پیوستن مجدد او به پرسپولیس نیز شنیده می شود. اتفاقی که اگر در نقل و انتقالات تابستانی فوتبال ایران رخ دهد، می تواند خبر خوبی برای کادر فنی سرخپوشان و هواداران آن ها باشد.

علی قلی زاده (شارلوا بلژیک)

وینگر سابق باشگاه سایپا یکی از استعدادهایی بود که توسط علی دایی در این تیم نارنجی پوش شناسایی و به فوتبال ایران معرفی گشت. درخشش علی قلی زاده با سایپا و همچنین تیم ملی فوتبال ایران سبب شد تا او مشتریان دست به نقد زیادی در فوتبال ایران پیدا کند، هرچند قلی زاده تصمیم گرفت که فوتبال خود را در بلژیک و تیم شارلوای این کشور ادامه دهد. بهترین بازیکن جوان ایران در فصل 98-97 لیگ برتر فوتبال ایران در خردادماه 1397 به شارلوا پیوست و در پی یک فصل حضورش در این تیم و در 23 بازی با شارلوا موفق به زدن دو گل شده است. قلی زاده پیش از جام ملت های آسیا دچار مصدومیت شد و همین موضوع باعث شد تا او جام ملت های آسیا 2019 امارات را از دست بدهد. این مصدومیت بر روی بازی های وی در لیگ بلژیک نیز تاثیر گذاشت و به همین خاطر قلی زاده چندین دیدار شارلوا را از دست داد. قرارداد وینگر تیم ملی فوتبال ایران با شارلوای بلژیک، دو فصل بوده و بدین ترتیب او می تواند یک فصل دیگر نیز در این تیم به بازی های خود ادامه دهد.

یونس دلفی (شارلوا بلژیک)

مهاجم 18 ساله سابق باشگاه استقلال خوزستان، یکی از استعدادهای ناب فوتبال ایران است که بازی های خوب او در جام جهانی نوجوانان در هند هرگز از یادها نخواهد رفت. دلفی یکی از ستارگان آن تیمِ خوب فوتبال ایران بود که موفق شد در مقابل تیم ملی نوجوانان آلمان دبل کرده و سهم مهمی در برد ایران در مقابل آلمان ها داشته باشد. یونس دلفی با انتقالش به شارلوا در لیگ برتر بلژیک، به عنوان جوانترین لژیونر تاریخ فوتبال ایران شناخته شد و به نظر می رسد راه و روش درستی را برای پیمودن موفقیت های بعدی فوتبالی خود برگزیده است. این مهاجم با قراردادی 2+3 ساله به این تیم بلژیکی پیوسته است؛ سه سال به صورت قطعی و در صورت جلب رضایت مدیریت و کادر فنی شارلوا، این قرارداد قابلیت تمدید خودکار به صورت دو سال دیگر را نیز خواهد داشت. دلفی در 6 بازی در لیگ بلژیک با شارلوا به میدان رفته و موفق به زدن یک گل نیز شده است. او در کنار علی قلی زاده به عنوان مهاجمان شارلوا حضور دارند و اگر حضور امید نورافکن را در فصل بعد که به صورت قرضی در استقلال بازی می کرد را محتمل بدانیم، شاهد حضور سه بازیکن و استعداد جوان ایرانی در این باشگاه بلژیکی خواهیم بود. دلفی اگر دچار حواشی خاصی نشود، می تواند با بازی های خوب خود در ترکیب شارلوا مسیر خود را برای حضور در تیم های مطرح اروپایی هموارتر سازد.

علیرضا جهانبخش (برایتون انگلیس)

پس از درخشش در لیگ هلند که با آقای گلی او در آزد الکمار همراه بود، جهانبخش با امضای قراردادی 5 ساله و تا سال 2023 به برایتون آلبیون پیوست. هافبک دوست داشتنی و تاثیرگذار فوتبال ایران، در فصل 18-2017 با 21 گل زده، اولین بازیکنِ ایرانی لقب گرفت که در یکی از لیگ های اروپایی موفق به کسب عنوان آقای گلی شده است. اما حضور در سطح اول فوتبال انگلستان و بازی در این لیگ سخت، پرفشار و البته بسیار جذاب حکایتِ دیگری داشت. جهانبخش به هیچ وجه نتوانست توانایی های خود را در اولین فصل حضورش در باشگاه برایتون به معرض نمایش بگذارد و به دلایلی چون مصدومیت و اعتماد نکردن کریس هاتن به او، فصل موفقی را در لیگ برتر انگلیس تجربه نکرد. هافبک تیم ملی فوتبال ایران، در 19 باری که با پیراهن برایتون در لیگ برتر انگلیس به بازی مشغول گشت، نتوانست برای این تیم گلی به ثمر برساند و اغلب یا به عنوان بازیکن جانشین وارد زمین می شد و یا در نیمه دوم جزو اولین تعویض های هاتن، سرمربی برایتون بود. جهانبخش چهار بازی نیز در جام حذفی و یک بازی هم در جام اتحادیه انگلیس با برایتون به میدان رفت تا تمام بازی های ستاره پیشین لیگ هلند در برایتون به عدد 24 برسد. 24 بازی و بدون حتی یک گل و یک پاس گل! گران ترین خرید باشگاه برایتون در بیشتر بازی های این تیم به نوعی سردرگم حاضر می شد و به نظر می رسید که این هافبک ایرانی نمی توانست خود را با سرعت و شرایط فوتبال انگلیس، وفق دهد. البته با کنار گذاشتن کریس هاتن از سرمربی گری برایتون آلبیون و همچنین حضور در اردوهای پیش فصل این تیم، جهانبخش می تواند امیدوار باشد که روزهای خوب خود در الکمار را بار دیگر و این بار در برایتون و لیگ برتر انگلیس تکرار نماید. اتفاقی که هم می تواند به سود او در فوتبال اروپا باشد و هم نوید بخش یک جهان بخشِ آماده برای فوتبال ملی ایران.

جدول عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در فصل 19-2018 (بخش اول)

ردیف
نام بازیکن
باشگاه
* تعداد بازی
* تعداد گل
مدت قرارداد
وضعیت بازیکن
1
سامان قدوس
آمیان فرانسه
27
4
4 سال
تحت قرارداد
2
سعید عزت اللهی
ردینگ انگلیس
4
0
1 سال (قرضی)
آزاد
3
مهدی طارمی
الغرافه قطر
34
18
1.5 ساله
آزاد
4
مرتضی پورعلی گنجی

اویپن بلژیک

العربی قطر

7

9

2

1

2 ساله

3.5 ساله

انتقال به العربی

تحت قرارداد

5
فرشاد احمدزاده
اشلاسک وروتسواف
19
1
1 ساله
آزاد
6
امید ابراهیمی
الاهلی قطر
26
4
2 ساله
تحت قرارداد
7
صادق محرمی
دینامو زاگرب کرواسی
21
0
2+2 ساله
احتمال جدایی از باشگاه
8
علی قلی زاده
شارلوا بلژیک
23
2
2 ساله
تحت قرارداد
9
یونس دلفی
شارلوا بلژیک
6
1
3+2 ساله
تحت قرارداد
10
علیرضا جهانبخش
برایتون انگلیس
24
0
5 ساله
تحت قرارداد
* پی نوشت نویسنده: در مورد تعداد بازی ها و گل ها، تمامی بازی های رسمی و گل های زده شده توسط بازیکن در مسابقات لیگ، حذفی و … منظور شده است.

هر روز با گلچینی از بهترین خبرها و مطالب از سراسر اینترنت در خدمت شما هستیم . برای مشاهده مطالب هر روز به سایت ما سر بزنید .

برای پیش بینی بازی های فوتبال به صورت رایگان و برنده شدن جوایز میلیونی روی لینک زیر کلیک کنید .
www.1xiran55.com