دسته‌بندی نشده

از دومین گلزن برتر تاریخ استقلال تا بهترین گلزنِ ایرانی باشگاه های آسیا؛ مروری بر کارنامه فوتبالیِ 7 مقدس آبی ها، فرهاد مجیدی

491


در این یادداشت نگاهی داریم به کارنامه فوتبالی فرهاد مجیدی.
اختصاصی طرفداری – 7 مقدس آبی ها. این لقب را تیفوسی ها و در اصطلاح هواداران چند آتیشه استقلال به فرهاد مجیدی که یکی از بهترین گلزنان تاریخ این باشگاه به شمار می رود، نسبت داده اند.

 اعداد همیشه در دنیای فوتبال و نزد طرفداران ارزش خاصی پیدا می کند. وقتی از عدد 10 در فوتبال ایران صحبت به میان می آوریم، ناخودآگاه ما را به یاد شماره و سال های طولانی علی دایی در تیم ملی می اندازد. عدد 6 به یاد کریم باقری و نکونام و عدد 8 ما را به یاد علی کریمی و یا مجتبی جباری و 8 شاکی می اندازد. اما در این بین داستان شماره 7 در سال های اخیر حکایتی دیگر دارد. این شماره برای استقلالی ها مقدس بوده و محبوب ترین بازیکنِ سال های اخیر آن ها را به رخ می کشد؛ فرهاد مجیدی. فاکتورهای مهمی نظیر تعداد گل زده بالا در استقلال، اثرگذاری بالا در قهرمانی های این تیم و در آخر محبوبیت بیش از حد او در بین هواداران آبی، باعث شده تا او به یکی از چهره های برتر تاریخ باشگاه استقلال تبدیل گردد. فرهاد مجیدی علاوه بر گلزنی های بیشمار خود برای استقلال (93 گل) که او را پس از آرش برهانی در رده دوم برترین گلزنان تاریخ استقلال قرار داده، در آسیا هم در بین بازیکنان ایرانی رکوردار است. مجیدی با به ثمر رساندن 23 گل در ادوار مختلف مسابقات جام باشگاه‌های آسیا/لیگ قهرمانان آسیا، هم اکنون رکورد دار بهترین گلزن ایرانی در این مسابقات است.

فرهاد مجیدی متولد 13 خرداد سال 1355 در شهر تهران بوده، هرچند وی اصالتی مازندرانی دارد. مجیدی فوتبال حرفه ای خود را از سال 74 و تیم بهمن کرج شروع کرد و بعد از دو سال بازی در این تیم در سال 76 راهی استقلال تهران شد. پسر محبوب آبی ها، بعد از اولین قهرمانی اش با استقلال در سال 76 و کسب عنوان نایب قهرمانی در جام باشگاه های آسیا، استقلال را به قصد اروپا و بازی در تیم راپیدوین اتریش ترک گفت. وی در 12 بازی برای این تیم 4 گل به ثمر رساند و در پایان فصل مجددا به استقلال برگشت. اما طولی نکشید که باز هوای رفتن به سر فرهاد مجیدی زد و راهی الوصل امارات شد. دوران نسبتا موفقی رو با الوصل تجربه کرد و درنهایت به صورت قرضی راهی العین شد تا در رقابت های آسیایی به این تیم کمک کند. گلزنی او در وقت های اضافه منجر به صعود العین به فینال لیگ قهرمانان آسیا شد و تونست با این تیم عنوان قهرمانی قاره کهن رو به دست بیاورد. مجیدی برای سومین بار و در سال 86 دوباره به استقلال برگشت که شروع موفقیت های او و تیم استقلال هم در این برهه زمانی رقم خورد. فرهاد در همان سال توانست به قهرمانی جام حذفی با استقلال دست یابد و یک سال بعد هم عنوان قهرمانی لیگ برتر را به دست آورد.

گویا دوران شیرینِ فرهاد مجیدی تازه از 30 سالگی تازه شروع شده بود. درخشش در دربی ها و گلزنی هایش به رقیب سنتی یعنی پرسپولیس، از فرهاد مجیدی چهره ای دوست داشتنی در بین هواداران آبی ساخته بود. او در نظرسنجی برنامه 90 در سال 94 به عنوان محبوب ترین بازیکن دو دهه باشگاه استقلال با 58 درصد آرا شناخته شد. مجیدی بالاتر از نفراتی چون علیرضا منصوریان، آرش برهانی، مجتبی جباری و جواد زرینچه در آن سال به عنوان محبوب ترین بازیکن دو دهه اخیر آبی ها شناخته شد. مجیدی در سال 90 و به صورت قرضی به مدت دو سال راهی فوتبال قطر و تیم الغرافه شد. مجیدی در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا با پیراهن زردپوش الغرافه در تاریخ 29 فروردین 91 مقابل نماینده ایران پرسپولیس قرار گرفت. او در این بازی به دلیل تمارض کارت قرمز گرفت و اخراج شد. مجیدی در میان سوت کرکننده هواداران سرخپوش، پیراهن زرد رنگ الغرافه را از تن خود خارج کرد و لباس آبی (همرنگ پیراهن استقلال تهران) را نمایان کرد و پس از بوسیدن آن، به تماشاگران پرسپولیس عدد 4 را نشان داد. اتفاقی که باعث محبوبیت بیش از حد او باز هم در میان استقلالی ها شد. او باز هم به استقلال برگشت اما برگشتنی که بوی ماندن نمی داد. فرهاد مجیدی در تاریخ 7 آبان 92 در بازی استقلال مقابل مس کرمان در دقیقه 88 بازی بعد از تعویض با نیکبخت واحدی به آغوش امیر قلعه نویی رفت و پس از دور افتخار و بوسیدن چهار گوش مستطیل سبز رسما از دنیای بازیگری فوتبال وداع کرد و هواداران علاقه مند به خود را در بهت فرو برد.

مجیدی در عرصه ملی به آن شکل و بنا به دلایل مختلف به حق خود نرسید. در تیم ملی و در دوره ای 15 ساله (2011-1996)، او 45 بار با پیراهن تیم ملی به میدان رفت و موفق به زدن 10 گل نیز شد. فرهاد مجیدی پس از گذراندن مدارج مربی گری خود در اروپا، بار دیگر به استقلال و این بار در کسوتِ مربی گری برگشت. قبل از نشستن بر روی نیمکت استقلال به عنوان دستیار فنیِ وینفرد شفر، بارها شایعه پیوستن این بازیکن محبوب به روی نیمکت آبی ها شنیده می شد. نخستین بار در فصل 95-1394 شایعاتی مبنی بر حضور وی به عنوان جانشین پرویز مظلومی در رسانه‌ها پخش شد. سال ‌های بعد نیز نام وی همواره در میان نامزدهای مربی گری در استقلال شنیده می‌شد. با حضور وینفرد شفر به عنوان سرمربی استقلال در هفته ‌های نخست فصل 97-1396 نام وی باز هم به عنوان دستیار شفر مطرح شد. سرانجام در نیم‌ فصل 98-1397 وی به عنوان مربی تیم استقلال برگزیده شد تا بعد از سال‌ ها دوری از استقلال، مجیدی این بار به عنوان مربی به این تیم بپیوندد. در ادامه فصل و به دنبال نتایج ضعیف شفر وی از کار برکنار شد و فرهاد مجیدی روز نهم اردیبهشت 98 به عنوان سرمربی موقت تا پایان فصل برگزیده شد تا او به سرعت نخستین تجربه مربی‌ گری خود را آغاز نماید. حال صحبت از آندره آ استراماچونی، مربی ایتالیایی سابق اینتر و هدایت آبی ها به دست او به گوش می رسد. به نظر می رسد که مجیدی در 43 سالگی خود می تواند کمک دستِ بسیار خوبی برای این مربی ایتالیایی باشد و هم اینکه از تجربه استراماچونی و فوتبال اروپا در رشد و شکوفایی هر چه بیشتر خود در زمینه مربی گری بهترین استفاده را ببرد. مجیدی می تواند با دانش و تجربه بیشتر در زمینه سرمربی گری، روزی هدایت تیم محبوبش را در اختیار بگیرد. اتفاقی که در آن زمان می تواند خبری خوب برای هوادارانِ آبی دل استقلال به حساب آید.

افتخارات فرهاد مجیدی

دومین گلزن برتر تاریخ باشگاه استقلال تهران با 93 گل پس از آرش برهانی

برترین گلزن در ادوار مختلف مسابقات باشگاهی آسیا در جمع بازیکنان ایرانی با زدن 23 گل

تنها بازیکن فوتبال ایرانی دارای عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا 2003-2002 به همراه تیم العین امارات

نامزد دریافت جایزه بهترین بازیکن آسیا در سال 2010

قهرمانی در لیگ آزادگان فصل 77–76 به همراه تیم استقلال تهران

قهرمانی در لیگ امارات 2007–2006 به همراه تیم الاهلی امارات

قهرمانی در جام حذفی 87–86 به همراه تیم استقلال تهران

قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران فصل 88–87 به همراه تیم استقلال تهران

قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران فصل 92–91 به همراه تیم استقلال تهران

قهرمانی در جام حذفی قطر 2012–2011 به همراه تیم الغرافه قطر

قهرمانی در مسابقات غرب آسیا در سال 2004 به همراه تیم ملی فوتبال ایران

 

هر روز با گلچینی از بهترین خبرها و مطالب از سراسر اینترنت در خدمت شما هستیم . برای مشاهده مطالب هر روز به سایت ما سر بزنید .

برای پیش بینی بازی های فوتبال به صورت رایگان و برنده شدن جوایز میلیونی روی لینک زیر کلیک کنید .
www.1xiran55.com