آموزش

آموزش سیستم peg قافیه‌ای بخش اول

211

یک محموله از شیر رو تصویر کنین که بین یک نون کلوچه‌ای قرار داره. بعد تصور کنین که جعبه‌ی کلوچه‌ها به قفس شیرها در باغ وخش می‌افته. حالا درختی رو در یک فروشگاه تصور کنین که یک شاخه موز ازش آویزونه، و در نهایت تکه‌های گوشت در صندوق جلوی در خونتون گذاشته شدن.
سیستم peg قافیه‌ای بهتون کمک می‌کنه که آیتم‌های موجود در لیست رو به یاد بیارین.

به خاطر سپردن یک لیست از این طریق به کمی کار و خلاقیت نیاز داره اما در عوض اطلاعات مدت زمان بیشتری در ذهن باقی می‌مونن. وقتی برای یکبار از این سیستم استفاده کردین، می‌تونین برای هر نوع لیست دیگه‌ای هم ازش استفاده کنین.

یک کاخ حافظه بسازید

به گفته‌ی نلسون دلیس، قهرمان چهار باره‌ی مسابقات حافظه آمریکا، برترین تکنیکی که هنوز ورزشکاران حافظه استفاده می‌کنن، کاخ حافظه‌ست. اگر کسی قراره چیزی یاد بگیره، باید این (کاخ حافظه) باشه.

کاخ حافظه توسط سخنرانان در زمان‌های باستانی روم و یونان اختراع شد. تکنیک کاخ حافظه که به اسم‌های دیگه‌ای هم مثل “کاخ ذهن” و “متود loci” هم معروف هست، یک روش بسیار موثر و لذت بخشه. در این روش شما سعی می‌کنین سخنرانی رو که باید ارائه بدین، جرئیات موردی که دارین روش کار می‌کنین یا یک لیست خرید رو به یاد بیارین.

با استفاده از تکنیک کاخ حافظه، شما موقعیت مکانی که باهاش آشنایی دارین (مثل آپارتمان‌تون، کوچه‌ای که درش بزرگ شدین یا مسیری که ازش به مدرسه می‌رسیدین) رو با آیتم‌هایی که سعی دارین به یاد بیارین در کنار هم قرار می‌دین. این روش قطعا موثره چون در این حالت شما بصورت بصری، سعی در به یادآوردن چیزهایی دارین که می‌خواین به یادشون بیارین و قبلا یک خاطره قوی ازشون در ذهن شما وجود داره.

برای استفاده از تکنیک کاخ حافظه می‌تونین از روش‌های زیر استفاده کنید:

خودتون رو تصور کنین که در کاخ حافظه‌تون ایستادین. خونه‌تون بهترین مکان برای شروع هست، حتی اگر یک کاخ نیست.
بصورت ذهنی در میان این کاخ قدم بزنین و ویژگی‌هایی متمایزی که می‌تونین برای به یادآوری ازشون استفاده کنین رو به خاطر بسپارین. هر توقف در اون راه یک مکان هندسیه که می‌‌تونین ایده یا چیز دیگه‌ای رو به یاد بسپارین. برای مثال در روبرو‌تون ممکنه یک مکان هندسی باشه، میز موجود در راهرو یک مکان هندسی ثانویه یا لامپ موجود در اتاق هم به همین ترتیب. اگر این ویژگی‌ها رو به ذهن بسپارین، وقتی که به کاخ‌تون فکر می‌کنین، این مسیر و اشیایی که دیدین در ذهن‌تون تداعی می‌شن.
تکنیک کاخ حافظه ممکنه که مسخره به نظر برسه اما باید در مورد جرئیات این روش و متعلقاتش بعدا در یک مطلب جداگانه توضیح بدم.

برای ورود به سایت وان ایکس بت روی لینک زیر کلیک کنید:

www.1xiran55.com